پایگاه اطلاع رسانی ثمین | Samiin.ir
  • ورود شما را به اولین پایگاه اطلاع رسانی رسمی محافل مذهبی استان کرمانشاه گرامی می داریم
کد خبر: 11
تاریخ انتشار: 1392/11/10 - 06:01
حاح حسن مرادی

حسن مرادی مداح پیشکسوت و پیرغلام خوش‌نام کرمانشاهی است که تقریبا جوانان دهه 30 تا به امروز با مداحی‌های حزین و عاشقانه وی در ذکر مصیبت سیدالشهدا (ع) و اهل بیت (ع) خاطرات بسیاری دارند.

کمتر کرمانشاهی است که با چهره و صدای او آشنا نباشد و این مداح کرمانشاهی از جوانی در راه اسلام و اهل بیت (ع) قدم برداشته است.

پیدا کردن وی خیلی سخت نبود، چراکه از ابتدای خیابان محل کارش همه او را می‌شناسند و به‌راحتی می‌توان آدرسش را پیدا کرد.

به درب مغازه حاج حسن رسیدیم که یک کبابی با ظاهری سنتی بود و علی‌رغم اینکه بسیاری از کبابی‌ها منقل خود را گازسوز کرده‌اند، تلی از زغال در منقل این مغازه وجود داشت و درب مغازه نیز بسته بود.

همسایه‌ها گفتند حاجی برای خرید نان رفته و بازمی‌گردد. دقایقی منتظر شدیم که از چند متر دورتر مردی با مقداری نان بر روی دستانش نزدیک ‌شد و کسبه محل همه به او سلام می‌دادند و این کسی جز مداح قدیمی این شهر نبود.

به درب مغازه که رسید بدون اینکه ما را بشناسد به ما نان داغ تعارف کرد و وقتی که به او گفتیم برای مصاحبه آمده‌ایم، گفت: نوکری امام حسین (ع) که روزنامه و مکتوبات نمی‌خواهد.

به هر شکلی که شد به گفت‌و‌گو با وی نشستیم که مشروح آن در ذیل می‌آید:

حسن مرادی اظهار داشت: من عاشقم و مداح اصلی خداوند است و مداحی کردن ریشه و مایه می‌خواهد، نوکری امام حسین (ع) ساده نیست، اخلاص، ایمان و لیاقت می‌خواهد.

مرادی ادامه داد: حدود 70 سال است که با یاری خدا در دستگاه امام حسین (ع) خدمت می‌کنم و این به‌دلیل بزرگ شدن در خانواده‌ای مذهبی است.

*اشعار را چندین سال پیش از شهرهای دیگر می‌آوردیم

وی با اشاره به مداحی در دهه‌های گذشته، اظهار داشت: اشعار قبلا به‌صورت رونوشت (فتوکپی) بود و چند روز قبل از آغاز محرم یک نفر به مشهد، تهران یا قم می‌رفت و اشعار جدیدی برای مداحی با خود می‌آورد. البته شاعران بزرگی در کرمانشاه همچون بابا گلشن (عمو رجب عطار)، شهاب کرمانشاهی و وحدت شعرهای عمیقی داشتند.

*گمراهان در زمان طاغوت تا پایان صفر دست از گناه می‌کشیدند

این پیرغلام کرمانشاهی سوگواری امام حسین (ع) را آب غسل جنابت عنوان کرد و گفت: سیدالشهدا (ع) خیلی از گناهکاران را پاک می‌کند. امام حسین (ع) از دیرباز مورد احترام تمام افراد و اقوام و مذاهب بوده، به‌طور مثال برخی از افراد گمراه در زمان طاغوت از محرم تا پایان صفر دست از کارهای ناشایست خود برمی‌داشتند.

*محرم جبهه‌ها را ساخت

این خادم‌ حسین(ع) از وجود برخی بدحجابی‌ها به‌ویژه در ایام سوگواری محرم انتقاد کرد و این موضوعات را موجب لطمه زدن به اسلام دانست.

مرادی تفکر حسینی را انسان‌ساز اعلام کرد و افزود: این شور و تفکر حسینی بود که جبهه‌ها را ساخت و تفکر حسینی الگوی حسین فهمیده‌ها شد.

*مجالس امام حسین (ع) بزرگ‌ترین گردهمایی عالم است

وی با بیان اینکه سینه‌زنان امام حسین (ع) گزینش نمی‌شوند، تصریح کرد: ذکر مصیبت سیدالشهدا (ع) موجب شناخت عظمت اسلام می‌شود و هیچ قدرتی نمی‌تواند گردهمایی عظیم، معنوی و ارزشمندی همچون محرم را ایجاد کند.

این مداح پیشکسوت برگزاری مجالس برای اهل بیت (ع) را موجب هدایت افراد جامعه دانست و بیان داشت: در این مجالس از قرآن، تاریخ، اخلاق و... سخن گفته می‌شود.

مرادی به نقش بی‌بدیل علما و روحانیان در مجالس اباعبدالله‌الحسین(ع) اشاره کرد و ابراز داشت: علمای کرمانشاه غریب هستند.

وی محرم را رخدادی عظیم و تاثیرگذار در جامعه برشمرد و انقلاب را برگرفته از محرم اعلام کرد و گفت: هر سال میلیون‌ها جوان به جلسات امام حسین (ع) می‌آیند و باید با منطق حسینی با نماز و امر به معروف و نهی از منکر آشنا شوند و عزاداری محرم باید با معرفت باشد.

*جوانان دست از قرآن، علما، هیئت‌ها و اعتقادات برندارند

مرادی با اشاره به گستردگی و سرعت ارتباطات در عصر کنونی، تاکید کرد: بیان صحیح عظمت اسلام و اهل بیت (ع) جوانان را به‌شدت جذب می‌کند و هیئت‌ها باید قبل از ماه محرم برنامه‌ریزی‌های اصولی برای هدایت جوانان انجام بدهند.

این پیرغلام کرمانشاهی با تاکید بر هوشیاری جوانان در مقابل نقشه‌های شوم دشمنان، گفت: جوانان دست از قرآن، علما، هیئت‌ها و اعتقادات برندارند.

*جوانان باید مداحی را از اساتید بیاموزند

مرادی در بخش دیگری از سخنانش به برخی سبک‌های بی‌شأن اشاره کرد و بیان داشت: جوانان باید مداحی را از اساتید بیاموزند و هرچه مجالس امام حسین (ع) ساده‌تر باشد، بیشتر در ذهن باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: برخی سبک‌های جدید نیز خوب هستند و علاقه‌مندان بسیاری دارند، اما کف زدن، شعر سبک خواندن و «حس حس» شأن مجالس را پایین می‌آورد. برخی افراد 10 دقیقه سینه می‌زنند و متوجه نمی‌شوند مداح چه می‌گوید و برخی سبک‌ها موجب انحراف می‌شود.

این پیرغلام کرمانشاهی خاطرنشان کرد: مداحی امروز و دیروز خدمت به دستگاه امام حسین (ع) است و همه باید تلاش کنیم با شور و شعور بیشتر به امام حسین (ع) خدمت کنیم.

برچسب ها:
نظر شما
جهـت ارسـال نـظـر کـلیـک کنیـد
آخرین عناوین