پایگاه اطلاع رسانی ثمین | Samiin.ir
  • ورود شما را به اولین پایگاه اطلاع رسانی رسمی محافل مذهبی استان کرمانشاه گرامی می داریم
کد خبر: 147
تاریخ انتشار: 1392/11/21 - 19:11
حاج سعید جعفری
مداحان بزرگی که سبک‌های جدید را به مداحی وارد کرده‌اند، امروز به سبک‌های قدیمی بازگشته‌اند و امام حسین (ع) بالاتر از این است که مجلسش با سبک‌های بی‌شان گرم شود.

سعید جعفری در گفتگو با ثمین اظهار داشت: مداحی در فرهنگ لغت به‌معنای مدح‌کننده و ستایشگر است و مداح اهل بیت ستایشگر اهل بیت (ع) است.

جعفری ادامه داد: مداح اهل بیت ذاکر است و ذکر خداوند و ذکر مصیبت اهل بیت (ع) را انجام می‌دهد و این به‌ معنای یادآورنده بودن است.

وی با بیان اینکه مداحی را از دهه 60 شروع کردم، گفت: در خانواده‌ای مذهبی بزرگ شدم و با روحانیت مانوس بودم و از دایی‌ام مداحی را یاد گرفتم.

*مداحان شورآفرین جبهه‌ها بودند

این مداح پیشکسوت تاکید کرد: مداحی کار ارزشمندی است و اثرگذاری عجیبی در جامعه دارد، به‌طور مثال می‌توان به مداحانی اشاره کرد که علیه شاه اقدام می‌کردند و یا در دوران دفاع مقدس مداحی با حال و هوای حماسی موجب شورآفرینی می‌شد.

این کارشناس مسائل مذهبی به آغاز پیدایش سبک‌های جدید در مداحی اشاره کرد و بیان داشت: سبک جدید با حرارت زیادی آغاز شد و هنوز هم برخی سبک‌ها خوب ادامه یافته، اما این سبک به بیراهه رفت و گاهی سبک‌های جدید طوری است که شانی ندارد.

*مداح باید شعر صحیح انتخاب کند

وی مداحی را یک هنر توصیف کرد و عنوان کرد: بنا بر فرمایش گهربار مقام معظم رهبری، مداح باید صدای خوش داشته باشد، شعر صحیح انتخاب کند و آهنگ مناسب را در نظر داشته باشد.

جعفری با تاکید بر اینکه مداحی نباید ادامه‌دهنده سبک خوانندگان غیرمجاز باشد، عنوان کرد: هنر سیدالشهدا (ع) یک مقوله هنری است که به قلب انسان می‌نشیند و مداح برای بیان عظمت وجود امام حسین (ع) باید علاوه بر کسب اطلاعات مذهبی و دینی، نزد اساتید آموزش ببیند.

به گفته وی، مداحان بزرگی که سبک‌های جدید را به مداحی وارد کرده‌اند، امروز به سبک‌های قدیمی بازگشته‌اند.

جعفری خاطرنشان کرد: مداحی باید شور توام با شعور باشد و مداح علاوه بر رعایت خصوصیات فنی به رعایت اصول اخلاقی پایبند باشد.

این مداح اهل بیت عصمت و طهارت گفت: برای برخی سبک‌ها نمی‌توان حتی اسم گذاشت و برخی محافل به‌شکل غلط به‌نام امام حسین (ع) برگزار می‌شود که همین موجب سوءاستفاده برخی از مغرضان و دشمنان دین شده است.

این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه تقلید محض یک مداح را به موفقیت نمی‌رساند، افزود: هر کسی که مداحی می‌کند، حتی افرادی که سبک‌های نامناسب انتخاب می‌کنند نیز به عشق سیدالشهدا (ع) به این وادی آمده‌اند، اما باید بدانند امام حسین (ع) بالاتر از این است که مجلسش با سبک‌های بی‌شان گرم شود.

جعفری آشنایی با ادبیات فارسی و عرب، اطلاعات مذهبی و مقتلی و تاریخ زندگی اهل بیت (ع)  را برای یک مداح ضروری عنوان کرد.

وی به شایعات پیرامون برخی از مداحان اشاره کرد و ابراز داشت: غزل‌خوانی، قصیده‌خوانی، مرثیه‌خوانی (زبان شعر)، روضه‌خوانی (زبان نثر) و نوحه‌خوانی در هنر مداحی وجود دارد.

جعفری به زنجیرزنی و سینه‌زنی با مضمون حماسی و رزمی در نوحه‌خوانی اشاره کرد و گفت: مداح باید الگوی جوانان باشد و به خدا پناه ببرد.

*لحن‌های مداحی اقوام سراسر ایران بر دل همه می‌نشیند

وی با تاکید بر حفظ لحن مداحی اقوام مختلف، تاکید کرد: یک رمزی در لحن‌های مختلف اقوام سراسر ایران نهفته است که موجب می‌شود بر دل همه بنشیند.

جعفری با اشاره به اینکه نباید مداحی را شغل محسوب کرد، تصریح کرد: صدا و سیما باید سبک‌های سنتی را اشاعه بدهد.

این مداح کرمانشاهی در پایان از دو پیشکسوت مداحی اصغر خیری و منوچهر عبدی یاد کرد.

برچسب ها:

                 #1 نويسنده: بنده خدا

...متاسفم اما جمش کن آقای....
نظر شما
جهـت ارسـال نـظـر کـلیـک کنیـد
آخرین عناوین